Rynek pierwotny czy wtórny – z jakiego rynku wybrać nieruchomość na zakup?

Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego domu lub mieszkania warto przygotować się na to, co może nas czekać. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z innymi kosztami i procedurami niż zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Różnice są na tyle duże, że mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję kupujących co do wyboru rynku nieruchomości.

Zdjecie 1

Koszty okołotransakcyjne przy zakupie nieruchomości – jakie są różnice?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się zazwyczaj z większymi kosztami około transakcyjnymi. Wynika to przede wszystkim z konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC), który wynosi 2 proc. od wartości nieruchomości. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego nabywca nie musi ponosić tej opłaty.

Kosztem, który muszą ponieść wszyscy kupujący – niezależnie od tego, z jakiego rynku nabywają nieruchomość – jest taksa notarialna, czyli opłata za sporządzenie aktu notarialnego. Należy jednak pamiętać, że i w tym przypadku osoby kupujące mieszkanie czy dom z rynku pierwotnego mają nieco łatwiej. Zapłacą tylko połowę wynagrodzenia notariusza. Drugą część pokryje deweloper. Ten, kto kupi nieruchomość z „drugiej ręki”, musi liczyć się z zapłatą całej sumy. Wysokość taksy jest uzależniona od wartości transakcji. Stawki maksymalne reguluje rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Przy okazji należy pamiętać też o konieczności uiszczenia opłaty za odpis aktu notarialnego. 

Przy zakupie nieruchomości pozostaje jeszcze kwestia opłaty za założenie księgi wieczystej (jeśli wcześniej nie była ona założona dla danej nieruchomości) i wpisu prawa własności (w przypadku osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny – także wpisu hipoteki do księgi wieczystej). 

Koszty okołotransakcyjne są zatem wyraźnie niższe w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego, jednak należy pamiętać, że konieczne są dodatkowe środki na urządzenie lokalu mieszkalnego niemal od podstaw. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego nie zawsze jest to konieczne, a ewentualny remont może zazwyczaj poczekać. 

Bezpieczniej kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego?

Potencjalni nabywcy mogą również zastanawiać się nad bezpieczeństwem zakupu nieruchomości od dewelopera i od osoby prywatnej. 

Jeśli chodzi o stan prawny, pewną przewagę ma po raz kolejny rynek pierwotny – nie trzeba obawiać się np. roszczeń poprzednich właścicieli. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że w przypadku mieszkań od dewelopera mogą z kolei pojawić się problemy z przeciągającymi się pracami budowlanymi i odbiorami. W niektórych sytuacjach może się okazać, że nabywcy nieruchomości poczekają na odbiór kluczy kilka miesięcy dłużej, niż pierwotnie ustalano. To z kolei potrafi mocno skomplikować niemal każde plany. 

Zdjecie 2

Plusy i minusy nieruchomości z obu rynków. Co przeważa?

Niższe koszty około transakcyjne i bezpieczeństwo, jeśli chodzi o stan prawny, przemawiają za nieruchomością z rynku pierwotnego. W przypadku mieszkania czy domu „z drugiej ręki” dużą zaletą jest fakt, że nieruchomość zazwyczaj jest gotowa do zamieszkania, a w dodatku można zobaczyć, jak realnie prezentuje się przestrzeń wewnątrz. Nieruchomości z rynku wtórnego częściej znajdują się też

w centrum miasta, podczas gdy nieruchomości deweloperskie – często w peryferyjnych dzielnicach. Wszystko zależy zatem od preferencji i priorytetów osób planujących zakup mieszkania lub domu. 

Artykuł powstał we współpracy z portalem GetHome.pl 

Polecane oferty